Perakandenin dijital hali

Dijital Perakendecilik Dijital Perakendecilik

Bugüne kadar kullandığımız, giydiğimiz ve aşık olduğumuz Vakko, Altınbaş, Beymen, Damat, LCW, Collezione, Suvari, Kığılı, DeFacto, Unilever, Ulker gibi ürünleri eBay.com, gittigidiyor.com, sahibinden.com, markafoni.com ve trendyol.com ‘dan alıyorduk. Artık perakende zincirleri ve takip ettiğimiz markalar dijitali ve hatta mobili keşfetti.

Henüz keşfedemeyenler bu seneki @Soysal ‘ın düzenlediği “Perkande Günleri”, Perkandeciler Federasyonu & Retail News ‘ın düzenlediği “Perakende Zirvesi” ve son olarak MCT ‘nin düzenlediği “Pazarlama Zirvesi” ‘ne mutlaka gitmişlerdir. Bu etkinliklere katılanlar perakende sektörünü kendi aralarındaki yoğun rekabet sonrası bekleyen dijital devrimi, ve tüm iş süreçlerini dijitale adapte etmeleri zorunluluğu çok net görmüşlerdir.

Yada en kötü sosyal medya ve dijital kanallardan birinde Güney Kore ‘deki Tesco örneğini izlemişlerdir. Herkesin 2013 hedefi iş süreçlerini dijitalize ve hatta mobilize ederek yeni döneme adapte olarak rüzgarı yakalamak.

 

Dijital Perakendecilik Dijital Perakendecilik

Hızlıca ekipler oluşturuldu ve doğru ajanslar bulmaya çalışıyorlar ki doğru stratejiler ile bu dünyaya adım atalım derdindeler. Medya, GSM operatörleri yada eski ajans çalışanlarını alarak klasik düşünce ile ben bu işi içerde bir ekip kurarak yapayım derdine düşenleri kaygan zeminler bekliyor.

Geleneksel ajanslara da dikkat lütfen, kendi hikayenizi, markanızın dijital mecralardaki stratejilerinizi, yol haritanızı ve oyun planınızı belirlemeden onların kucağına bırakmayın kendinizi. Sizi bilgi, deneyim, teknoloji ve hazır servisleri olmadan yanlış stratejiler (“mutlaka iPhone client yapmanız lazım rakipleriniz orada”, “QRCode diye birşey var hemen reklamlara küçükte olsa koyalım”, “mobil ve kampanya landinglerine şimdilik gerek yok webde olalım yeter”, vb.) ve acil aksiyonlar ile maddi kayıplara uğratarak saman alevi / sabun köpüğü tarzında göz boyamalar ile oyalacaklar. Bu durum hem moralinizi bozacak ve dijitale olan inancınızı törpüleyecek ve daha da kötüsü rekabette gerilere düşeceksiniz.

Hata insana mahsus, güncel ve deneyimli olmayan kişi/kurumların yönlendirmeleri ile yanlışlara da düşeceğiz, bu yanlışlardan hızlı dönenler öğrenerek doğruyu bulacaklar. Tüm bu süreci kısaltmak ve yanlışa düşmeden dijitali keşfetmek için ekteki sunumu 10 dk izlemenizi öneriyorum:

Dijital Perakendecilik Perakendenin Dijital hali

http://prezi.com/jvfse191dvrm/dijital-cagin-perakende-hali/

 

Sayfanın devamında sizleri dünyada uygulanan stratejiler, servis ve teknolojiler ve bunların Türkiye ve mevcut iş süreçlerinize nasıl uygulayabileceğiniz konusunda makaleler ile destekleyeceğim.

Not: Dijital pazar yerleri ve indirim siteleride henüz son sözlerini söylemediler. Zira eBay ‘in bazı Avrupa kentlerinde sokağa indiğini  ve vitrinler kiralayarak insanları sokakta yakalayarak dijitale çektiği örnekleri de aktaracağım. Paypal ‘ın da çok güzel örnekleri var, hatta 2013 Istanbul Shopping Fest ‘de bizi çok güzel süprizler ile karşılayacaklar.

Dijital Perakendecilik Dijital Perakendecilik

Görüş ve fikirlerinizi bekliyorum.

************

> Dijital Perakendecilik alanındaki “Perakende de OmniChannel dönemi” konulu makalemi bu linkten takip edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.


CAPTCHA Image
Reload Image